Bogastvo starega domoznanskega gradiva v primernih prostorih

V cerkniški knjižnici so namenu predali prizidek, v katerem so v pritličju uredili domoznanski arhiv, v nadstropju pa sodobno urejeno čitalnico. Kot je povedala direktorica Marija Hribar, so s tem v matični stavbi pridobili okoli 200 kvadratnih metrov prostora. »V pritličju bomo tako lahko pridobili prostor za razširitev otroškega in mladinskega oddelka.«

Prizidek je s knjižnico povezan z mostičkom. V nadstropju so uredili prostorno in svetlo čitalnico, še večja pridobitev pa je urejen domoznanski arhiv v pritličju, je pojasnila Hribarjeva. »Te prostore smo še kako potrebovali, saj bomo zdaj naše najstarejše gradivo, vse od 16. stoletja dalje, lahko hranili primerno zavarovanega,« pravi Hribarjeva. Knjižnica hrani 7.000 enot knjig, listin in kartografskega gradiva, od tega jih je sto datiranih pred 18. stoletjem. Gradivo je zavarovano v posebnih ognjevarnih omarah, za ogled posameznega se morajo obiskovalci najaviti s posebnim obrazcem. Poleg domoznanskega arhiva knjižnica v zadnjem času hrani še arhive društev, organizacij, posameznikov in družin, ki bodo prav tako našli mesto v novih prostorih.

Knjižnico v naslednjem letu čaka še nekaj urejanja. Hribarjeva je zadovoljna, da so z ureditvijo prizidka zadovoljni tudi zaradi tega, ker bodo lahko v matični stavbi uredili primeren mladinski oddelek. »Zdaj je precej utesnjen, dodali bi lahko nekakšno dnevno sobo, v kateri bi se obiskovalci dobro počutili.« Prostor bodo dobili tako, da bodo tja, kjer je bila čitalnica, preselili oddelek slovenske književnosti.

Občina je za gradnjo prizidka zagotovila 480.000 evrov. Župan Marko Rupar je prepričan, da je pomembna pridobitev za knjižnico in občane. »Arhiv je urejen po vseh normativih, ima prave klimatske pogoje, je protipožarno in protivlomno zaščiten, česar do zdaj nismo imeli. Tudi čitalnica je lepo urejena in bo lahko služila za prireditve; prepričan sem, da bo dobro obiskana.«

Aktivna domoznanska skupina

V Cerknici se je letos oblikovala tudi domoznanska skupina. Že dvakrat so se odpravili na teren, Valentin Schein jim je razkazal ostanke prazgodovinske naselbine Žerunšček pri Žerovnici, Franc hiti in še nekateri drugi pa jim je v Novi vasi predstavil naselje Lahovo. »Še veliko zanimivega imamo v načrtu, med drugim bo septembrska tema Rapalska meja, člani domoznanske skupine, ki so zelo motivirani in pridno raziskujejo, pa pripravljajo še druge zanimive stvari,« je povedala Hribarjeva. Skupina se bo sestala jeseni, ko se bodo dogovorili o delu v prihodnjem letu. Kdor bi se jim želel priključiti, pa lahko v knjižnici izpolni poseben obrazec. Petra Trček

Prispevek v NPN

Foto: Tine Šubic